متفرقه

دانلود کتاب مهار آب با آب

در این کتابچه با سیر تاریخی مهار و روش های مقابله با سیلاب کاملا آشنا شده و راه های کنترل سیلاب را مطالعه خواهید کرد

اجزای قالب تزریق پلاستیک چیست؟

فرایند تزریق پلاستیک یکی از رایج ترین روش ساخت قطعات پلاستیکی است. ابداع قالب های تزریق پلاستیک منجر به تولید انبوه انواع قطعات پلاستیکی مورد نیاز بشر شد، قطعاتی که امروزه به لطف اختراع دستگاههای تزریق پلاستیک، با کیفیت بالا و در کوتاه ترین زمان تولید میشوند. این محصولات که ضخامت کمی دارند، مصرف گستردهای همچون لوازم خانگی، قطعات پلاستیکی اتومبیل و ... دارند. یک دستگاه تزریق پلاستیک متشکل از اجزای مختلفی است که با هدایت مواد مذاب پلاستیکی به داخل یک محفظه‌ی از پیش طراحی شده، قطعه نهایی تشکیل میشود.

روش های تشخیص جنس مواد پلاستیکی

یكی از بزرگ­ترین مشكلات مبتلا به صنایع پلیمری و بازیافت پلیمرها، عدم شناخت مراكز تولیدی و یا فروش مواد اولیه از مواد پلیمری است و همین امر سبب می­گردد مواد مناسبی خریداری نشود و یا قطعه تولید شده با افت کیفیت مواجه گردد.

نانو لوله های کربنی به عنوان جاذب در تحلیل آفت کش ها

چکیده : با افزایش نگرانی های عمومی در خصوص استفاده از کود ها و مود شیمیایی زراعی و پتانسیل انتشار آن ها در اکوسیستم، روش های بسیار حساس، انتخابی و دقیق برای تحیلی آفت کش ها نیاز می باشند. چون این مواد در سطوح بسیار کم وجود دارند، مراحل استخراج و پیش تغلیظ آن ها برای تشخیص آن ها لازم است. کشفیات مربوط به نانو مواد با خواص منحصر به فرد دارای اثر معنی داری بر روی استفاده و کاربرد آن ها در فنون استخراج و عصاره گیری دارد. این مقاله مروری به بررسی کاربرد نانولوله های کربنی در تحلیل آفت کش ها می پردازد. بیشترین تعداد کاربرد های نانولوله های کربنی، دلیلی بر نقش مهم آن ها به عنوان مواد جاذب در استخراج فاز جامد و فنون میکرو استخراج می باشد.

تأثیر الیاف پلیمری و مقاومت بتن بر میزان ترک‌خوردگی ناشی از جمع‌شدگی (آبرفتگی) پلاستیک در دال‌های بتنی

زمانی­که بتن رطوبت خود را از دست می­دهد، دچار جمع شدگی و کاهش حجم شده و در نهایت باعث ایجاد ترک و افزایش تغییر شکل در بتن می­شود. در صورتی­که عضو بتن مسلح مقید باشد، کرنش های ناشی ازجمع شدگی بتن باعث ترک خوردگی عضو شده و باعث افزایش تغییر شکل های عضو با زمان می شود. این پدیده به دلیل تبخیر سریع آب در هنگام بتن ریزی، بر اثر وزش باد و افزایش دما اتفاق می­افتد. ترک­ها، یکی از دلایل اصلی در کاهش مقاومت و دوام بتن است. لذا در این تحقیق، با استفاده از یک نوع الیاف پلیمری، اثر استفاده از آنها با نسبت­های حجمی مختلف بر کاهش ترک­خوردگی ناشی از آبرفتگی پلاستیک در دالهای بتنی مورد ارزیابی قرار گرفت. آزمایشات جمع شدگی پلاستیک در یک گرمخانه و با استفاده از قالب­هایی که برای این منظور طراحی شده انجام شد. پارامترهای مورد مطالعه در این تحقیق، درصد حجم الیاف به حجم بتن و مقاومت بتن است. در نهایت، تأثیر مقدار الیاف پلیمری بر میزان ترک­خوردگی ناشی از جمع شدگی پلاستیک بتن مورد بررسی و بحث قرار گرفت.

بررسی انواع پلاستیک های موجود در زباله و روش های بازیافت آن

پلاستیک یکی از مواد قابل بازیافت در زباله های شهری می باشد که در چند دهه گذشته مصرف و کاربرد آن ازدیاد یافته است. نسب پلاستیک تولیدی در ایران در سال 1384 برابر با 176295 تن تخمین زده میشود (483 تن در روز). پلاستیک ها به دستجات گوناگن تقسیم میشوند و میتوانند به شکل فیلم و یا فیبر و یا سایر اشکال باشند. معمولا به پلاستیک ها برای بهبود کارایی و یا از لحاظ اقتصادی ترکیبات آلی و یا پلیمر اضافه میشود . پلاستیک ها را براساس ساختار پلی مری ( پلی ونیل کلراید، پلی اتیلن، اکریلیک، سیلیکون، اورتان) خصوصیات حرارتی، تراکم پذیری و تغییرات دمایی بلور تقسیم یندی میکنند. پلی اتیلن فتالات یکی از ترکیبات پرکاربرد پلاستیک میباشند و در بطری ها و ظروف نگهداری مواد بکار میرود.

جزوه دوره های ایمنی ، بهداشت و محیط زیست HSE

HSE حرف اول كلمات Health ( بهداشت ) ، Safety ( ايمني ) و Environment ( محيط زيست ) است كه متولي و عهده دار كليه مسائل مربوط به بهداشت كار ، صنعتي و محيط ، ايمني و آتش نشاني و محيط زيست مي باشد . فلسفه HSE در صنعت نفت، درراستاي توسعه پايدار و کرامت انسان از طريق نگاهي سيستماتيک و مرتبط با عوامل مختلف بهداشت، ايمني و محيط زيست صنعت نفت در زندگي انسان رشد و توسعه همه جانبه کشور اهميت ويژه اي را ايفا مي کند. اين فلسفه و نگرش، استراتژي به حداقل رساندن اثرات نا مطلوب صنعت بر محيط و افزايش اثرات مطلوب آنها با تأمين ايمني همه جانبه کليه کارکنان و همکاران سازمان، تجهيزات و تاسيسات، به صفر رساندن حوادث و آسيبها از طريق حذف شرايط نا ايمن و ارتقاء سلامت افراد، ايمني و محيط زيست در کليه سطوح سازمان و حفاظت از محيط زيست به عنوان سرمايه بشريت را دنبال مي کند. مقوله هاي بهداشت، ايمني و محيط زيست بطور جداگانه در طي سالهاي متمادي در صنعت نفت مطرح بوده است، اما نگاه امروز نگاهي نو، سيستماتيک و همه جانبه تحت يک مديريت واحد ميباشد. نظام مديريت يکپارچه HSE با ايجاد بستر فرهنگي خلاق و نگرشي نو و سيستماتيک، به تبيين تأثير متقابل عوامل بهداشت، ايمني و محيط زيست پرداخته و از اين طريق نواقص، مخاطرات بالقوه، حوادث و مشکلات را بطور نظام مند مورد ارزيابي قرار داده و روشهاي مبتني بر پيشگيري را ارائه ميدهد. هرچند دستيابي به نظام خلاق در ساختار نظام مديريت فراگير بهداشت، ايمني و محيط زيست(HSE.MS ) و رويکرد يکپارچه سازي فرايند ها و گردش کار و فعاليتهاي سه گانه بهداشت، ايمني و محيط زيست در کليه سطوح صنعت نفت نيازمند تلاشهاي زيادي است اما متخصصين و مديران صنعت درسالهاي اخير گامهاي مؤثري در جهت شکل گيري ساختار HSE.MS و ارتقاء اهداف اين نظام مديريتي برداشته اند بطوريکه امروزه صنعت نفت در اين فاصله زماني کوتاه شاهد کسب موفقيت هايي در اين نظام مديريتي بوده است .

پرکننده ها در مواد و گرانول های پلیمری

پرکننده ها در صنایع پلاستیک کاربرد بسیار گسترده ای دارند، از این مواد گاهاً به عنوان کاهش دهنده ی قیمت استفاده می شود ولی پرکننده های دیگری وجود دارند که باعث افزایش خواص فیزیکی و مکانیکی می شوند. در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

پیگمنت یا رنگدانه چیست ؟

پیگمنت یا رنگدانه ماده‌ای است که با استفاده از جذب طول موج انتخابی می‌تواند رنگ نوری انعکاسی یا انتقالی را تغییر دهد و استفاده از آن ها در صنایع پلاستیک بسیار رایج می باشد...